• Dostępna Szkoła

• Dostępna szkoła to szkoła, w której każde dziecko może w pełni rozwinąć swój potencjał. To miejsce, w którym każdy uczeń, każdy nauczyciel oraz rodzic może uczestniczyć w życiu szkoły, bez względu na ograniczenia wynikające z posiadanej niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb. Dostępna szkoła to szkoła dla każdego.

Projekt „Dostępna szkoła” jest odpowiedzią na potrzeby rosnącej liczby dzieci z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.  Powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności. Celem projektu jest wypracowanie Modelu Dostępnej Szkoły, który wyznacza standardy w obszarach dostępności architektonicznej,  w wymiarze technicznym, edukacyjnym oraz społecznym, a także w zakresie organizacji szkoły i procedur.  Z dumą informujemy, że nasza szkoła uzyskała wsparcie w ramach projektu Dostępna Szkoła. Na podstawie wniosków i zaleceń z przeprowadzonego audytu opracowany został Indywidualny Program Poprawy Dostępności IPPD, który określił działania mające na celu poprawę dostępności usług i przestrzeni szkoły.

Dzięki pozyskanym środkom przeprowadzono remonty i prace modernizacyjne poprawiające dostępność, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.  Między innymi zyskaliśmy windę zainstalowaną w budynku naszej placówki. Nowa winda powstała wewnątrz budynku i obsługuje wszystkie jego kondygnacje. Kabina spełnia wymogi dotyczące wymiarów dostępności dźwigów dla osób korzystających z wózków inwalidzkich lub innych sprzętów ułatwiających poruszanie, m.in. zawiera sygnalizację dźwiękową - komunikat głosowy informujący o położeniu kabiny oraz otwieraniu i zamykaniu drzwi. Dzięki tej windzie, możemy bez przeszkód przyjmować i kształcić uczniów, którzy mają problemy z poruszaniem się. Uczestnictwo w projekcie umożliwiło nam również dostosowanie dwóch sal lekcyjnych pod kątem uczniów ze specjalnymi potrzebami. Posiadamy także parking z wyznaczonym miejscem dla osób niepełnosprawnych oraz podjazd przy głównym wejściu do szkoły. Wszystkie te działania znacząco poprawiły funkcjonowanie edukacyjne i społeczne uczniów oraz ich rodziców wymagających odpowiednich dostosowań.

Realizacja projektu "Dostępna Szkoła"