• Program Laboratoria Przyszłości

• Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rządowy Program Laboratoria Przyszłości został skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżyniera, sztuka oraz matematyka). W ramach Programu szkoły otrzymują od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

W ramach rządowego programu "Laboratoria Przyszłości" nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w łącznej kwocie 79 200,00 zł. Program jest finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki zostały przyznane w oparciu o liczbę uczniów w danej szkole. W ramach "Laboratoriów przyszłości" nasza placówka otrzymała wsparcie finansowe na zakup pomocy dydaktycznych potrzebnych w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, stosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji oraz radzenia sobie w życiu codziennym.  Nasza szkoła zawarła umowę i wydatkowała kolejną otrzymaną kwotę wsparcia - 40%, w ramach czego zakupiono odpowiednie wyposażenie :

• Drukarka 3D,
          • Laptop do obsługi drukarki 3D,
          • Filamenty,
          • Stacja lutownicza,
          • Aparat fotograficzny z funkcją kamery wraz z akcesoriami,
          • Statyw,
          • Mikrofon kierunkowy z akcesoriami,
          • Mikroport z akcesoriami,
          • Gimbal,
          • Oświetlenie do realizacji nagrań,
          • Mikrokontroler z czujnikami, akcesoriami, generatorem,
          • Stolik meblowy,
          • Mikser dźwięku,
          • Nagłośnienie (statyw, kolumna głośnikowa),
          • Mikrofon bezprzewodowy doręczny,
          • Mikrofon pojemnościowy,
          • Słuchawki studyjne,
          • Wzmacniacz słuchawkowy

Program Laboratoria Przyszłości wspiera działalność dydaktyczno - wychowawczą szkoły w zakresie:

• obowiązkowych zajęć edukacyjnych, do których zalicza się między innymi (zajęcia z informatyki, muzyki, przyrody, fizyki, techniki, j. polskiego),
          • dodatkowych zajęć edukacyjnych - zajęcia z języka obcego nowożytnego (kaszubskiego),
          • zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych,
          • zajęć z zakresu doradztwa zawodowego (treści tematów obejmują poznanie takich zawodów jak fotograf, kamerzysta, informatyk, dźwiękowiec, elektryk),
          • zajęć prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej (muzykoterapia)
          • zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów (chór, zespół instrumentalno - wokalny, koło matematyczne),
          • uroczystości szkolnych (apele).

''Laboratoria Przyszłości'' to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne w naszej szkole i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania.