• ZŁAP WIATR W POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY" 2013-2014

• Obcowanie z ludźmi jest równie wielką sztuką jak obcowanie ze statkami.

I ludzie, i statki żyją w niestałym żywiole, podlegają subtelnym i potężnym wpływom.

I pragną, aby raczej zrozumieć ich zasługi, niż się poznać na błędach.

Joseph Conrad

Projekt edukacyjny Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską, realizowany pod hasłem Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy, to propozycja skierowana do pomorskich szkół podstawowych.

Celem projektu jest przede wszystkim rozwój kompetencji kluczowych uczniów. Działania proponowane w ramach projektu dotyczą tematyki morskiej oraz żeglarstwa, odwołują się tym samym do bogatej tradycji morskiej w regionie.

Założeniem projektu jest powiązanie wiedzy i umiejętności zdobywanymi w szkole z umiejętnościami rozwijanymi w trakcie zajęć praktycznych na wodzie. Przez cały rok szkolny uczniowie pod opieką nauczyciela zgłębiają wybrane zagadnienia dotyczące tematyki morskiej, gromadzą i szeregują wiedzę na dany temat, aby na koniec przedstawić ją w wybranej przez siebie, atrakcyjnej formie. W ten sposób powstaną strony internetowe, prezentacje multimedialne, a być może nawet gazety czy przedstawienia teatralne.

W ramach projektu odbywać się będą również jednodniowe praktyczne zajęcia na wodzie, które pozwolą uczniom skonfrontować zebraną wiedzę z rzeczywistością, pomogą przygotować się do zbierania informacji, mogą też stanowić ukoronowanie pracy nad projektem. Zajęcia te będą się odbywać od kwietnia do czerwca na najbliższych szkołom akwenach, w miejscach przystosowanych do prowadzenia tego typu zajęć.

W ramach projektu będą organizowane także żeglarskie pikniki naukowe, a dla 10% wyróżnionych uczestników przygotowano obozy żeglarskie, które odbędą się w czasie letnich wakacji. Integralną częścią projektu będzie szkolenie nauczycieli z teorii i praktyki żeglarstwa, służące zdobyciu wiedzy niezbędnej do pracy z młodzieżą.

Przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, jest realizowane w partnerstwie z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza oraz Ligą Morską i Rzeczną.

Zajęcia pozalekcyjne to interdyscyplinarne zajęcia prowadzone metodą projektu edukacyjnego. Ich celem jest rozwijanie u uczniów wiedzy, umiejętności i postaw, składających się na następujące kompetencje kluczowe:

a) porozumiewanie się w języku ojczystym oraz w językach obcych,

b) kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

c) kompetencje informatyczne,

d) umiejętność uczenia się,

e) kompetencje społeczne i obywatelskie,

f) inicjatywność i przedsiębiorczość,

g) świadomość i ekspresja kulturalna.

Uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej w Chmielnie biorą udział w projekcie już po raz drugi. Spośród chętnych wybrano do udziału w projekcie  tylko 24  uczniów. Zostali oni podzieleni na trzy grupy z których każda realizuje inny ciekawy temat metodą projektu..

Grupa pierwsza zwana grupą marynarzy w ramach projektu stara się odpowiedzieć na pytanie: Czy warto zostać marynarzem?

Grupa chłopców zwana grupą  budowniczych  przygotowuje się do budowy makiety statku pasażerskiego  o wdzięcznej nazwie KASZUB  i analizuje w ramach projektu pt. „ Czym można pływać po Bałtyku? różne sposoby pływania po wodach naszego morza.

Z kolei grupa trzecia szuka odpowiedzi na temat  „Co robią śledzie  na Kaszubach czyli czy warto jeść ryby?”

Wszyscy młodzi adepci sztuki żeglarskiej wzięli już udział w  bardzo ciekawych warsztatach żeglarskich na wodach jeziora Garczyn  oraz w edukacyjno-żeglarskim pikniku naukowym , który odbywał się tym razem w Kolbudach.

Przed nimi jeszcze bardzo dużo pracy nad projektem zakończenie którego zaplanowane zostało na czerwiec .Odbędzie się wtedy prezentacja wyników prac, wspólne zabawy uczniów z ich rodzicami oraz degustacja ryb morskich.

Stanisław Klimowicz - realizator projektu

zdjęcia: http://zschmielno.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=56